Ters lale meleagris tohumu karışımı fritillaria
Fiyat : 5,00 TL + KDV
Fiyat :
5,90 TL
: 5,90 TL
:
Adet :
Kategori : Diğer Çiçekli Süs Bitkileri
Marka : zengarden
Stok Kodu : 1154 F
0,71 TL den başlayan taksitlerle!!

Ters lale meleagris tohumu karışımı

fritillaria meleagris - snake's head fritillary

dona dayanıklı
çok yıllık
BORDO BEYAZ KARIŞIM
Türkiye'de bilinen diğer isimleri
ŞAHTUĞU
KRAL TACI
BENEKLİ LALE
DAMALI LALE  
SAKSIDA VE BAHÇEDE YETİŞTİRMEYE UYGUN
paketteki tohum adedi:  20  tohum

Dona ve soğuklara dayanıklı çok yıllık ters lale türüdür. Aslına bakarsanız Ters Lalelerin bilimsel adı olan Fritillaria ismini veren de işte bu tür yani meleagris - dama tahtası - lalelerdir. İster beyaz ister bordo renkli olsun her bir lale , çok düzgün dama ya da satranç tahtası motifinde kare kare bir desen taşır. Beyaz türlerde bu desen daha yakından bakınca fark edilse de bordo olanında uzaktan fark edilebilir derecede belirgindir.

Fritillaria eskiden oyun tahtalarının üzerine zar atmaya yarayan kare kutuya verilen latince bir isimden gelir.

Zarif sürgünler üzerinde pek çok çiçek açan bitkinin tohumları yılda 2 dönemde ekilebilir. Çiçeklenme baharda,  genelde de bahar sonu gerçekleşir.

Türkiye iklim kuşağı: 4-8

Tohum ekimi

Mart - Eylül ya da Kasım - Şubat döneminde ekin. Çimlenmek için soğuk katlama - uygulamaya- ihtiyaç duyar.

Nasıl çimlendirilir ?

Temiz kullanılmamış bir kilit poşet alıp içine 4 yemek kaşığı tepeleme nemli steril torf ya da nemli vermikülit doldurun. Ilık içme suyunda 2-3 saat beklettiğiniz tohumları ekleyip, kilit poşetin ağzını kapatın. Kilit poşeti soğuk uygulama için 3-4 hafta buzdolabında ( buzlukta ya da derin dondurucuda değil) tutun.

Poşetin üzerine buzdolabına koyduğunuz tarihi yazmak her zaman işe yarar. Zamanı geldiğinde poşet çıkartın ve içini nemli torf ile doldurduğunuz üretim saksılarının toprak yüzeyine poşetin içindekileri boşaltıp yayın. Saksıyı bu haliyle aydınlık, serin bir köşeye alın. Dış mekanda eğer kış sonu bahar başı ise saksıyı zaman zaman yağmurda alabileceği bir köşeye yerleştirin. Havaların ısınması ve baharla birlikte ilk filizlerde topraktan patlayacaktır.

- çimlenme gerçeleşene dek torf sürekli nemli kalmalıdır. Gerekirse saksı altına bir tabak koyup oradan sulama yapabilirsiniz.

- üretim saksısını mini sera içine yerleştirmek ya da şefaf bir poşetle kaplamakta nem kaybını en aza indirir.

Genç fililzer elle alınabilir boya geldiklerinde 8-9 cm çaplı saksılara şaşırtılır. Saksıların içini yüzde 50 kaliteli bahçe toprağı yüzde 50 torf ile doldurmak yerinde olacaktır. Bu aşamadan sonra saksı toprağı asla çamur olacak şekilde çok sulanmamalı her sulama arası topağın üst yüzeyinin hafif hafif kurumasına izin verilmelidir.

Saksıda iyice gelişen fideler kalıcı yerlerine bahar aylarında alınır. Bol bol güneş görmelerini sağlayın. Bu soğan gelişimini teşvik eder. Yaprağının daima doğal yollarla kuruyup, toprak yüzeyine kadar kurumasına izin verin.

Bakımı ve diğer bilgiler

Yarı gölge alanları seven Ters Laleler, karasal iklim bölgelerimizde ise tam güneş altında yetiştirilebilirler. Toprağı süzek ve oldukça geçirgen olmalıdır. Soğan dikiminden önce dip kısma derekumu serilebilir. Aynı şekilde soğan boyunun 3 katı derine diktiğiniz ters lalelerin üzerine de bir parça kum atıp, daha sonra üst toprağı sermeniz uygun olacaktır. Bu sayede soğanın su içinde kalmasını önlemiş olursunuz.

Soğan dikim mevsimi için havanın 15 derecenin altına düştüğü zamanı beklemeniz şarttır.  Bu tarihe dek, soğanlarınızı serin, ışık almayan, içi şerit halinde yırtılmış gazete kağıtları ile dolu olan bir kağıt kutu ya da kese kağıdında saklayabilirsiniz. Nemden uzak tutun.

Nerede yetiştirilir ?

Saksılar, çiçek tarhları, ağaç altlarına ve duvara yakın çiçek tarhları, kuzey cephelerde güzel gelişir, bol çiçeklenir. Kalıcı bir bitkidir ve toprak altında soğan oluşturur.

Ek bilgiler

Erken tohum ekimlerinde aynı yıl çiçeklenir.

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.   
Tohumla birlikte size ücretsiz olarak ayrıntılı Türkçe yetiştirme ve detaylı tohumdan çimlendirme bilgileri gönderilecektir. Her alışveriş, derlediğimiz hediye tohumlar ilave edilmiş ve zarar görmeyecekleri şekilde paketlenmiş olarak adresinize kargolanır.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen *KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ekim zamanı:Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Kasım, Aralık, Her mevsim, Ocak, Şubat, Mart
Dikim yeri:Bordür ve Tarhlar, Saksıya uygun
Özelliği:Uzun süre çiçekli, Çok yıllık, Çiçek soğanı, Az bakım ister
İklim ve konumu:Güneşli, Dona dayanıklı, Yarı gölge
Çiçeklenme zamanı:İlkbahar
Çiçek rengi:Karışık renkli
Türüne göre:saksı ve çiçek tarhı, Soğanlı bitki
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.