Mavi beni unutma çiçeği tohumu myosotis alpestris bodur 15 cm
Fiyat : 4,15 TL + KDV
Fiyat :
4,90 TL
: 4,90 TL
:
Adet :
Kategori : Myosotis beni unutma tohumu
Marka : zengarden
Stok Kodu : 873 F
0,54 TL den başlayan taksitlerle!!

Mavi beni unutma çiçeği tohumu

myosotis alpestris

BLUE
MAVİ TOP
UNUTMA BENİ ÇİÇEĞİ
**
bodur sadece 15 cm **
EKİLDİĞİ TOPRAKTA TOP ŞEKLİNDE
MAVİ ÇİÇEK KÜMELERİ OLUŞTURAN
TEK VARYETE
bir pakette %2B50 tohum

Bu sayfada satışa sunulan varyete sadece 15 cm boylanan, Blueball Mavi Top Alpestris varyetesidir. Dikine boylanan bu varyete, Unutma Beni yaygın varyetesine nazaran daha küçük ancak daha yoğun çiçeklenir. Kompakt yanlara sarkıp, dağılma yapmayan bir türdür.

Blue Ball geliştirilmiş Unutma Beni Çiçekleri arasında en değerli, bodur ve kompakt varyetedir. Ekildiği bahçe toprağında Mavi; top benzeri çiçek kümeleri oluşturan tek türdür.

Tohumdan yetiştirip, filizlendirmesi ve çiçeklendirilmesi çok kolay bir bitkidir. Kompakt derli toplu çiçekler ancak bir arada ekildiklerinde güzel bir görüntü sergilerler. Neredeyse her türlü toprakta yetişebilen Beni unutma en iyi performansı yarı gölgede, yakıcı sıcakların olduğu yaz aylarında, doğrudan güneşi görmeyeceği yerlerde sergiler.

Zengarden satışlardan bu nadide bitkinin tüm renklerinin bulunduğu karışımını görmeden alışverişinizi tamamlamayın. Şimdi Pembe, Beyaz ve canlı Mavi renklerinde.

Tohum ekimi

Bahar ortasından erken yaz aylarına kadar ekimi yapılabilir. Çok yıllık olan Unutma Beni tohumlarının yaygın ekim tarihi genelde yaz başında başlar.

Nasıl çimlendirilir ?

Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.

Üretim saksılarına, nemli çimlendirme torfu doldurup tohumları yüzeye ekin. Tohumların üstüne ortalama 2-3 mm kalınlıkta elenmiş torf serperek kapak toprağı yapın. Üretim saksısı nemini kaybetmemesi için şeffaf bir plastikle üstü kaplanmalıdır.

15-20 derecede tohumlar ortalama 14-30 günde çimlenir ve filiz başları topraktan gözükür. Çimlenme gerçekleşir gerçekleşmez saksıyı poşetten açarak havalandırın.

İlk gerçek yapraklarını verip, filizler elle tutulabilir boya geldiklerinde doğrudan kalıcı yerlerine ( eğer son don tehlikesinde geçmiş ve toprak ısınmışsa ) yada daha geniş 9 cm çaplı saksılara, topraktan dikkatlice çıkartarak alınır. Bu şekilde aydınlık bol ışık alan bir yerde bitkileri fideleyin.

Dış mekana taşırken son donların geçmesini bekleyerek fideleri kalıcı yerlerine dikebilirsiniz. Her fide arası 20 cm mesafe akıllı bir tercih olur.

Bakımı ve diğer bilgiler

Püf noktası : Unutma Beni Myosotis, küllenme hastalığına karşı hassastır. Bu hastalıktan bitkiyi korumanın en iyi yolu, bahar başında yağmurlu ve havaların ısınmaya henüz başladığı dönemde, bitki ile birlikte, hastalığın kışın konakladığı bitki çevresini mantar ilacı ile ilaçlamaktır. Bahçesine ilaç sokmak istemeyenler elbet aranızda olabilir bizim gibi, o zaman onlara evde kolayca hazırlayabilecekleri bir reçete sunalım. Bu reçeteyi güllerinize de uygulayabilirsiniz.

2 yemek kaşığı karbonat %2B 2 yemek kaşığı parfümsüz ve kremsiz bulaşık deterjanı %2B 1 litre sıcak su ya koyarak bu karışımı yapraklara sprey yardımı ile uygulayınız. Bitkinize zarar vermeyecek bu karışım, küllenme için uykuda bekleyen bu hastalıktan uyanmadan kurtulmanızı sağlar. Unutmayın, hava yoluyla gelen hastalık ülkemizde en yaygın görülen ve kısa sürede tüm bitkiyi kaplayıp, ona zarar veren bir hastalıktır. Etkin mücadele için ziraatçınıza danışın..

Nerede yetiştirilir ?

Kaya bahçeleri, bordürler, çiçek tarhları, dar balkon ve teraslarda da saksı bitkisi olarak. Çok kolay yetiştirildiğinden; çocuklarınıza tabiat sevgisi aşılarken kolaylıkla hafta sonu birlikte tohum ekerek,  nasıl çimlenip yeşerdiğini ve sonra çiçekleneceğini izleyebileceğiniz bir aktivite konusu olabilir.

Diğer

 

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.   
Tohumla birlikte size ücretsiz olarak ayrıntılı Türkçe yetiştirme ve detaylı tohumdan çimlendirme bilgileri gönderilecektir.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen *KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ekim zamanı:Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz
Dikim yeri:Bordür ve Tarhlar, Kamelya ve çitler, Saksıya uygun
Özelliği:Kolay yetişen, Çok yıllık, Yarı sarkan, Az bakım ister
İklim ve konumu:Güneşli, Yarı gölge, Dona yarı dayanıklı
Çiçeklenme zamanı:İlkbahar, Yaz
Çiçek rengi:Mavi
Türüne göre:saksı ve çiçek tarhı
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.