Safir mavi sarkan lobelya tohumu lobelia pendula çiçek tohumu
Fiyat : 5,00 TL + KDV
Fiyat :
5,90 TL
: 5,90 TL
:
Adet :
Kategori : Lobelya tohumu, Lobelya tohumu
Marka : zengarden
Stok Kodu : 699 F
0,66 TL den başlayan taksitlerle!!

Sarkan lobelya tohumu

lobelia pendula

SAFİR MAVİSİ RENKLİ
bir pakette %2B1200 tohum

Sarkan sepet saksılarınızın çağrısına kulak verin. Lobelya Pendula, ( Sarkaç Lobelya), saksıların kenarlarından, şelaleler misali sarkarak dökülen bitkilerin en güzelidir. Çiçeklenmesi sarkan dallar üzerine de halı misali bitkiyi boydan boya kaplayarak gerçekleşir.

Kış sonu bahar başı ideal ekim tarihi olan Lobelyalar, Haziran'dan itibaren çiçeklenir ve çiçeklenme Kasım ayı ortalarına kadar aralıksız devam eder. İzmir gibi ılıman iklim yaşayan illerimizde, bitki yılın yarısı, tam 6 ay boyunca çiçeklidir. Lobelyaların en güzel özelliklerinden biri de geçen çiçeklerini temizlemeniz gerekmez. Bitki her daim düzenli, temiz ve bakımlı görünür.

Hangi köşeye, hangi saksıya ekilirse ekilsin, aralıkları doldurarak, çok düzgün dallanma gösterir. Bu özelliği onu Zengarden sarkan çiçekler arasında 1 numaraya taşıyor. Yetiştirmesi çok kolay olan bitki, ilk kez çiçek yetiştirecek olanların dahi, harikalar yaratabilmesine olanak tanıyor. Lobelya kuraklığa ve yarı gölgeye de dayanıklı bir bitki, bu özelliği ile de ekene hatasız, başarılı ve verimli bir yetiştirme dönemi vaat ediyor.

Zengarden satışlarda, Pendula serisinin hem ayrı ayrı tüm renklerini ve size özel hazırladığımız karışımını da bulabilirsiniz.

ZenNoktası : Toz tohum diye tabir edilen bu küçük tohumları ekerken, size, dere kumu ile yapacağınız bir uygulama çok fayda sağlayacaktır. Tuzluğun deliklerinden geçebilecek incelikte elenmiş, bir tepeleme yemek kaşığı dere kumunu tuzluğa doldurun. Üzerine size paket içinde gelen Lobelya tohumlarını ekleyip, iyice karıştırın. Hazırladığınız ekim toprağının üzerine, tuzluk yardımıyla kumla karışık serpeceğiniz tohumlar, hem daha düzenli aralıklarla ekilmiş olacak, hem de elle ekmenin zorluğundan kurtulmuş olacaksınız. Tüm toz tohum ekimlerinde kullanabileceğiniz bu yöntem için ince elenmiş dere kumunuz varsa, deneyin pişman olmayacaksınız. Dere kumunuz yoksa; sizin için hazırladığımız Mini Dere Kumu Ekim Paketlerini; Zengarden toprak ürünlerinden kolayca sipariş verebilir, tohum siparişinizle birlikte kargolatabilirsiniz. Sadece 100 gr olduğundan kargo ücretinizi de etkilemez.

Tohum ekimi

Kış sonu bahar başı ideal ekim tarihi olan Lobelyalar, Haziran'dan itibaren çiçeklenir ve çiçeklenme Kasım ayı ortalarına kadar aralıksız devam eder. İzmir gibi ılıman iklim yaşayan illerimizde, bitki yılın yarısı, tam 6 ay boyunca çiçeklidir. Lobelyaların en güzel özelliklerinden biri de geçen çiçeklerini temizlemeniz gerekmez. Bitki her daim düzenli, temiz ve bakımlı görünür.

Nasıl çimlendirilir ?

Kış sonu, Bahar başı kapalı mekânda, donların geçmesine yakın dış mekânda doğrudan yetişme yerlerine ekerek çimlendirebilirsiniz. Toprağa ektiğinizde; ısının 18 - 24°C de olması yeterlidir. Tohumlar çok küçük olduklarından, rüzgârsız bir yerde hazırladığınız toprak yüzeyine elle, ya da yarıya kadar dere kumu ile doldurduğunuz bir tuzluğa tohumları karıştırarak, doğrudan tuzluk yardımıyla ekim yapabilirsiniz. Tohumlar çimlenmek için bol ışık isterler. Bu nedenle tohumları ektikten sonra üzerlerini toprakla örtmeyin. Elinizle hafifçe ekili toprağa bastırarak sadece tohumların toprağa tutunmasını sağlamanız yeterlidir. Nemli toprak yüzeyine ektiğiniz tohumlar 14 - 21 gün de çimlenirler. Bu süreçte, toprağın nemini koruması için ekim saksısının üzerini şeffaf, ışık geçiren bir plastik ya da camla örtmenizi tavsiye ederiz. Zaman zaman üzerlerini açarak havalandırmayı unutmayın. Çimlenme gerçekleşir gerçekleşmez, bu şeffaf örtüyü kaldırın ve hava almalarını sağlayın. Filizler elle tutulabilir boya geldiklerinde, köklerini zedelemeden daha geniş saksılara ya da kalıcı yerlerine alabilir, ekim saksısında yetiştirmek içinse zayıf olanları elle temizleyerek seyreltebilirsiniz.

Geçirgenliği yüksek, kumlu, az verimli toprakta, bol güneş ve yarı gölgede sorunsuzca yetişir. İlk başta yavaş gelişim gösteren bitki havaların ısınması ile çiçeklenerek coşar.

Bakımı ve diğer bilgiler

Çok yıllık donlara ise yarı dayanıklı bir bitkidir. Aşırı soğuk iklime sahip illerde ya da don gözükecek günlerde bitki aydınlık, dondan korunmalı bir yere taşınmalıdır.

İyi çiçeklenmesi için saksı topraklarının her bahar başı gübrelenmesi, yaz aylarında ise akıllı granül gübnrelerle desteklenmesi yerinde olacaktır.

Lobelya aşırı sıcak ve güneş sevmez bu nedenle en iyi performansı yarı gölgede sabah ve akşam güneşi aldığı bir köşede gösterecektir. Bitki sıcak günlerde susuz bırakılmamalıdır.

Nerede yetiştirilir ?

Bordürler ve çiçek tarhlarında ön plan, kır bahçesi düzenlemesine de uygun bitkidir. Diğer bitkilerin gelişmesini de engellemediğinden lobelyalar, başka bitkilerin dikili olduğu saksı kenarlarına da dikilebilir ve eşsiz bir görüntü yakalanabilir. Saksı yetiştiriciliğine uygundur.

Diğer

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.   
Tohumla birlikte size ücretsiz olarak ayrıntılı Türkçe yetiştirme ve detaylı tohumdan çimlendirme bilgileri gönderilecektir. Her alışveriş, derlediğimiz hediye tohumlar ilave edilmiş ve zarar görmeyecekleri şekilde paketlenmiş olarak adresinize kargolanır.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen *KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 1
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.