Limon kokulu dağ kekiği tohumu geniş yapraklı kekik
Fiyat : 4,15 TL + KDV
Fiyat :
4,90 TL
: 4,90 TL
:
Adet :
Kategori : Kekik tohumu
Marka : zengarden
Stok Kodu : 816 H
0,59 TL den başlayan taksitlerle!!

Geniş yapraklı limon kokulu dağ kekiği tohumu

thyme

geleneksel tohumu alınabilir
paketteki tohum adedi:   %2B300 tohum

Her dem yeşil, geniş parlak yapraklı ve limon kokulu kekik. Çiçeklenme baharla birlikte başlayıp, yaz ortalarına kadar devam eder. Yayılıcı olan tür dayanıklı olup donlardan fazlaca etkilenmez. Yerörtücü olarak kullanıldığında, üzerinden yüründüğünde, dal ve yapraklarında yoğun bulunan yağlar aktive olur ve limonlu hoş bir koku yayar. Yenilebilen tür ,saksı ve sebze tarlalarında üretilebilir.

Saksı içinde baharat amaçlı üretecekseniz, yanlara uzayan dallar tazeyken uclarını kesin, çalı formunda yukarı doğru dallanacaktır.

Tohum ekimi

Ilıman kıyı şeridi ve Güney Akdeniz bölgesinde sonbahar sonundan itibaren tohumları dış mekânda ekime başlanabilir. Sert kış ve don gören bölgelerde ekim, son donları takiben doğrudan bahçe toprağına ya da son donlardan 3 hafta önce korunaklı, aydınlık alanda üretim saksılarına yapılır. Zengarden olarak tavsiyemiz ekimi üretim saksılarına yapmanız daha sonra 9 cm çaplı saksılarda fidelediğiniz bitkileri toprağa almanız yada daha geniş saksılarda yetiştirmeye devam etmenizdir.

Nasıl çimlendirilir ?

Tohumları geçirgen, humuslu, nemli toprak yüzeyine ekip, üzerlerini hafifçe toprakla örtün. Bol güneş alan yerde, 19/21 °C derecede, 3-6 günde çimlenir. Çimlenme toprağını nemli tutun. Filizler elle alınabilir boya geldiklerinde dikkatlice, kök çevresi toprağını bozmadan daha geniş 7 cm çaplı saksılara alarak şaşırtın. Şaşırtma işlemi önemlidir, lütfen atlamayın. Bu şekilde daha serin aydınlık bir ortamda fidelenmeleri için gelişmeye bırakın. İki sulama arası toprak yüzeyi açık kahverengiye dönmesini bekleyin. Fidelenen bitkiyi don tehlikesi geçtikten sonra dış mekâna yarı gölge – güneşli kalıcı yerine taşıyın. Kalıcı yerindeki toprağı bitkiyi taşımadan 3 hafta önce hazırlamanız yerinde olacaktır.

 Torfta fidelemeniz, çimlendirmeniz mümkündür ancak sağlıklı gelişen bir bitki için fideleri bahçe toprağına dikip, fazlaca oynatmadan ve yerini değiştirmeden yetiştirin. En ideali dış mekâna yağmurların yağdığı dönemde taşımaktır. İlk yıl özellikle kurak yaz aylarında susuz bırakmayın. Takip eden yıllarda kökleri gelişerek kuraklığa dayanıklılığı artacaktır.

 Bakımı ve diğer bilgiler

Neredeyse hiç bakım istemez. Geçirgen, kaliteli bahçe toprağında hızla gelişir. Bol güneş alan alanlarda ve yarı gölgede sağlıklı gelişir. Toprak ayırmaz ve pek çok toprak türünde rahatça kök salar. Tamamından tohum alınabilir. Gübrelemeyi bahar başlarında yanmış, elenmiş, toz çiftlik gübresi ile yapınız. Şifalı ot ve baharat tarhlarında, saksı ve balkonda, pencere önünde yetiştirmeye uygundur. Çok yıllık bitki, çabuk yayılır bu nedenle toprağa dikimlerde sınırlandırmak gerekir. Kolay çimlenen ve yine kolayca fidelenip, ön uygulama ya da özel bir teknik istemeden çabucak gelişen bir türdür. Pek çok varyetesi vardır.

Nerede yetiştirilir ?

Şifalı ot ve baharat tarhlarında, saksı ve balkonda, pencere önünde yetiştirmeye uygundur. Çok yıllık bitki, çabuk yayılır bu nedenle toprağa dikimlerde sınırlandırmak gerekir.

Geleneksel tohum

Bu ürün geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyvesinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

geleneksel sebze tohumuBu topladığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi ve gelecek nesillere aktarabileceğimizi unutmayınız.

Zengarden olarak biz geleneksel tohumların serbestçe üretilmesini, çoğaltılmasını ve paylaşılmasını destekliyoruz. Geleneksel tohumlar tabiatın bize armağanı, insanlığın kültür mirasıdır ve tohum firmalarının tekeli altına giremeyecek kadar değerlidir.

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.
Tohumla birlikte size ücretsiz olarak ayrıntılı Türkçe yetiştirme ve detaylı tohumdan çimlendirme bilgileri gönderilecektir. Her alışveriş, derlediğimiz hediye tohumlar ilave edilmiş ve zarar görmeyecekleri şekilde paketlenmiş olarak adresinize kargolanır.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen *KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ekim zamanı:Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım
Yetiştirme yeri:Saksı, Bahçe, Pencere önü
Özelliklerine göre:Saksıda da yetişen, Şifalı, Aromatik baharat, Geleneksel tohum
Türüne göre:Şifalı bitki, Aromatik Baharat
Hasat sezonu:Sonbaharda hasat, Yaz aylarında hasat, Kış aylarında hasat, İlkbaharda hasat, Dört mevsim hasat
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.