Sarı alyssum tohumu bodur kraliyet halısı lemonade bonnet
Fiyat : 4,15 TL + KDV
Fiyat :
4,90 TL
: 4,90 TL
:
Adet :
Kategori : Alyssum Ballıca tohumu, Kokulu çiçek tohumu, Alyssum ballıca tohumu
Marka : zengarden
Stok Kodu : 998 F
0,59 TL den başlayan taksitlerle!!

Sarı alyssum kraliyet halısı tohumu

ballıca çiçeği

lobularia maritima sweet alyssum lemonade

tohum ekiminden 1 ay içinde çiçeklenir
yıl boyu çiçekli kalır
vanilya ve bal kokulu
zengarden müşterileri seçti
yılın en çok tercih edilen çiçeği
paketteki tohum adedi:  %2B50 tohum

Alyssumlar sayısız renk ve çiçekte, pek çok boy ve ebatta üretilirler. Tüm alyssum- ballıcalar arasında en ender türler sarı renk çiçeklenen türlerdir. Lemonade easter bonnet, bu muhteşem ve yetiştirip çiçeklendirmesi belkide en kolay bitkiyi, size Sapsarı çiçekleri ile sunuyor. Hızla tohumdan gelişip, çiçekleniyor, darmadağın dallanmalar yerine top gibi kümelenip, derli toplu çiçek yumakları oluşturuyor. Eşsiz easter bonnet serisinin ilk kez sarı renkte olanı yine Zengarden ca beğeninize sunuluyor.

Bitkinin üzerini mine gibi kaplayan çiçekler kokuludur. En yoğun kokuyu beyaz varyetesi verir. Bal ve vanilla kokusu uzaktan dahi alınabilir. Özellikle öğleden sonra kokusunu en yoğun biçimde havaya salan bitkinin bazı türleri çok yıllıktır. Ancak ılıman bölgelerde tüm alyssum Ballıca bitkileri çok yıllık dayanıklı bitkiler gibi dikili oldukları saksıyı ya da çiçek tarhını hiç boşaltmazlar.

Saksı kenarlarından, ya da yere dikilmişlerse kayrak aralarını, kaldırım kenarlarını doldururlar ve yaklaşık 20-30 cm sarkma yapabilirler. Bitki durmaksızın çiçeklenir ve aynı hızda tohum döker. Tohumları küçük olup kolayca toprakta nem alacakları bir çatlak bulup 30 güne kalmadan fidelenerek yeniden çiçeklenirler.

Kokusu, eşsiz çiçekleri, bakım kolaylığı, kısa sürede ekili bulundukları alanı kaplamaları nedeni ile çok popüler bitkilerdir. Zengarden satış sayfalarında tüm renklerini bulabilirsiniz. Bu kadar hızlı ve kolay gelişen bitki olmalarına rağmen çim gibi üzerilerine basılmaz. Bu nedenle çim alanların ancak kenarlarına ayak basılmayan yerlere ya da çiçek tarhlarına, saksılara dikimi önerilir.

 

Tohum ekimi

Ilıman bölgelerde yıl boyunca (en soğuk aylar Aralık ayı sonu-Ocak ve Şubat başı - hariç) ekimi yapılabilir. -5 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar hazırlanmış çiçek yataklarına ya da üretim saksılarına nemli toprak doldurulduktan sonra serpilerek dikilir. Neredeyse tüm tohumlar eksiksiz olarak çimleneceklerinden, boyları 5 cm'e ulaştığında seyreltilerek sökülen filizler daha geniş üretim saksılarında fidelenir.

Fideler kalıcı yerlerine en soğuk aylar hariç yıl boyu alınabilir. Yaz dikimlerinde kesinlikle bitki tutunana kadar düzenli sulama ister. Tutunduktan sonra kısa süreli kuraklıklara dayanıklıdır.

Nasıl çimlendirilir ?

25-28 °C de 7 günde çimlenir. Tohumlar küçüktür düzenli ekebilmek için, dere kumuna karıştırdığınız tohumları, bir tuzluk yardımıyla ekerseniz daha düzgün aralıklarla çimlenirler.

Tohumları hazırladığınız nemli toprak yüzeyine ekip, üzerlerini ince elenmiş torfla örtün. Aman dikkat bahçeden alacağınız toprağın içinde yabani ot tohumları olduğunu unutmayın. Bu nedenle temiz daha önceden kullanılmamış toprakta çimlendirmekte fayda var.

 Işık çimlenmeyi etkilediği için, yok denecek kadar az ya da hiç örtmeden ekim daha başarılı olacaktır. Ekimden hemen sonra nemli toprağa elinizle tohumları bastırmak, tohumların toprağa tutunmasına yeterli olacaktır.

Çimlenen filizler ikinci çift yapraklarını verdiklerinde, aralarında 10 cm bırakacak şekilde seyrelterek şaşırtın.

Önerilen Ekim: Yıl boyu

Bakımı ve diğer bilgiler

Güneş gören ya da yarı gölge her türlü toprakta kolaylıkla yetişir. Donlara ve uzun süreli şiddetli kışlara fazla dayanıklı değildir. Çok sıcak yaz günlerinde susuz bırakmayın. Sulamayı daima çok geç vakitte ya da sabah çok erken gün doğmasına doğru yapın. Kolaylıkla kök ayırması yöntemi ile çoğaltabilirsiniz. Sürgünlerinden kök atarak bulunduğu yeri de kaplayacağından işi ona bırakmanızda mümkün elbet.

Verimli ve gevşek , tınlı bahçe toprağında güzel gelişir. Organik maddece zengin topraklar, nem tutumu yüksek topraklar hoşuna gider. Donlardan etkilenebilir ancak baharla birlikte dikili olduğu yere döktüğü tüm tohumlar çimlenerek kısa sürede bitki eski görkemine kavuşur. Bakımlı toprakta gübre istemez. Ama daha mutlu etmek çiçekten çıldırtmak mı istiyorsunuz? O zaman akıllı granül gübrelerimizi deneyin. Kısa sürede çiçek renk kalitesinde ve sayısında artış göreceksiniz, üstelik gübrenin yüksek teknoloji sayesinde saksı ya da bahçe toprağınızı da tuzlandırmadan.

Nerede yetiştirilir ?

Saksılar, çiçek tarhları, yürüme yollarının kenarları bitkinin kendini en güzel gösterdiği yerler olup kesinlikle üzerinden yere doğru dökülüp kendini sergileyeceği yerlere de birer fide dikmeyi ihmal etmeyiniz. Tüm bahçe bitkileri ile dost, kimseye zarar vermeden çiçeklenir, diğer bitkilerle rekabete girmez.

Ek bilgiler

Alyssum ballıca türlerinin hibrit türleri dahi verimli tohum verirler. Bu sayede tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı ya da benzer kalitede bitki yetiştirebilirsiniz.

Bitkiden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda yetiştireceği bitkiden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız.

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.   
Tohumla birlikte size ücretsiz olarak ayrıntılı Türkçe yetiştirme ve detaylı tohumdan çimlendirme bilgileri gönderilecektir. Her alışveriş, derlediğimiz hediye tohumlar ilave edilmiş ve zarar görmeyecekleri şekilde paketlenmiş olarak adresinize kargolanır.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen * KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ekim zamanı:Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Her mevsim
Dikim yeri:Kaya bahçesi, Saksıya uygun, Yerörtücü, Bordür ve Tarhlar
Özelliği:Az bakım ister, Hızlı kapatan, Kokulu, Kolay yetişen, Uzun süre çiçekli, Yaz kış yeşil, Yayılıcı örtücü, Çok yıllık, Yarı sarkan
İklim ve konumu:Güneşli, Sahil kesimi, Dona yarı dayanıklı
Çiçeklenme zamanı:İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış, Yılın büyük kısmı
Çiçek rengi:Sarı
Türüne göre:saksı ve çiçek tarhı, Yerörtücü
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.