Kırmızı sarkan begonya tohumu begonia chanson velvet red
Fiyat : 6,69 TL + KDV
Fiyat :
7,90 TL
: 7,90 TL
:
Adet :
Kategori : Begonya tohumu, Sarkan begonya tohumu
Marka : zengarden
Stok Kodu : 1239 F
0,96 TL den başlayan taksitlerle!!

Kırmızı sarkan begonya tohumu
Chanson serisi
peletli tohum

Begonia x tuberhybrida - begonia chanson velvet red

sarkan yapıda
tam ve yarı katmerli kamelya çiçekli
peletli - kaplamalı tohum
paketteki tohum adedi:  10 tohum

Tam ve yarı katmerli kamelya çiçeği benzeri çiçekler açan ve yarı sarkan yapıda olan Chanson serisi begonya tohumlarıdır. Benzersiz çift renk ve düz parlak renkli  çiçekler, dikili bulundukları saksıları kısa zamanda doldurur. Varyete gelişkin döneminde 45 cm e kadar sarkma yaparken gövde saksıdan ortalama 20 cm yükselir.

Begonya genel:

Begonya semperflorens ve tuberous aynı aileden fakat çimlendirme ve yetiştirilmeleri birbirinden biraz farklı 2 türdür.

Begonya semperflorens mum gibi parlak yapraklı ve çiçekli olup popüler bir saksı bitkisidir. Sıcağa ve soğuğa diğer begonyalardan daha iyi dayanıklılık gösterir. Sonbahardaki ilk donlara dek çiçeklenmesini devam ettirir.

Begonya tuberous genel de iri ve katlı çiçekli olup çok daha geniş bir renk yelpazesine sahip çiçeklere sahiptir. Askı sepetler kadar saksılarda da yetiştirilen, benzersiz çiçekleri ile baş döndüren bir bitkidir. İklim değişikliklerine karşı daha hassastırlar. Kış aylarında soğuk dönemden kurtulabilmek için toprak altında yumru kök oluştururlar. Kışın üst aksam ölse de baharla birlikte yeniden sürerler. Ancak her iki tür begonyada 10-12 derecenin altındaki soğuklara karşı korunmalıdırlar. Aksi halde zarar görürler. Bu nedenle kış aylarında kapalı, aydınlık iç mekânda tutmak gerekir.

Ülkemiz için yetiştirme iklim kuşağı: Çok yıllık bitki Türkiye genelinde kışın dondan korunaklı 10 derecenin üzerinde sıcaklık sağlanan her yerde yetişir

Tohum ekimi

Tuberous begonyalar için ideal ekim zamanı kapalı mekânda Aralık ve Ocak aylarıdır. Semperflorens için Ocak ve Mart ayları arasında ekim yapılabilir. Tuberous varyeteleri tohum ekiminden ortalama 20 haftada ilk çiçeklerini açarlar. Geçen her sezonla birlikte toprak altında oluşturdukları rizom gelişeceğinden fotoğraflardaki gibi begonyalar olmaları 2. Sezonlarını bulacaktır. Semperflorensler ise ekildikleri ilk sezon yetişkin boylarına erişirler ancak onlarda geçen her sezonla birlikte daha güçlü ve daha iri çiçekli bir hal alacaklardır.

Kış aylarında uygun ortam bulamayacak olan begonya severler ekim işlemini havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında yapabilirler. Begonyada ekim zamanı daha çok sizin uygun ortamı hangi mevsimde sağlayabileceğinize bağlı olup, bahar ayları yeni başlayan yetiştiriciler için en uygun zamandır.

Nasıl çimlendirilir ?

Begonyaları tohumdan yetiştirmek tecrübe ve uygun çimlendirme ortamı ister. Bu nedenle ekim bilgilerine harfiyen uyulmalı, tohum çimlendikten sonra fidelenene dek dikkatlice bakım yapılmalıdır.

İhtiyaçlar:

1- Yüksek kaliteli çimlendirme torfu
2- Kalın torfu elemenize yardımcı olabilecek basit bir elek
3- günde en az 10 saat doğrudan öğle güneşi almayan bol aydınlık bir çimlendirme alanı yada bu şekilde tesis edeceğiniz yapay ışıklandırılmış alan ya da uygun bir sera.
4-Çimlendirme döneminde 22-24 derece sıcaklık sağlayabileceğiniz ortam
5- Olası mantar hastalıklarına karşı mantar ilacı ve sprey

Tohumları ekmeden önce yüksek kalitede çimlendirme torfu ile doldurduğunuz üretim saksınızı sulayınız. Sulama ertesi güvenilir bir mantar ilacı ile torf yüzeyini ve saksıyı derinlemesine ilaçlayın. 15 dakika bekledikten sonra tohumları birbirleri arasında 3-5 cm mesafeli olarak torf yüzeyine ekiniz. Tohumların üstünü kesinlikle torf ile örtmeyiniz aksi halde çimlenmezler. Zira çimlenmek için aydınlığa ve ışığa ihtiyaçları vardır. Saksının nemini koruması için şeffaf plastik ya da streç filmle kapatabilirsiniz.  Bu aşamadan sonra ki tüm sulamalar sprey yardımıyla yapılmalıdır. Çimlenme gerçekleşene dek saksı altına yerleştirilmiş bir tabaktan torfa su aldırılmalı, torf yüzeyi ise sprey yardımıyla nemli tutulmalıdır. Yeterince su almış saksının altından tabak alınarak boşaltılmalı, saksı tüm gün su dolu bir tabak içinde asla tutulmamalıdır. Aksi halde tohumlar çürüyecektir.

Çimlenme 10-21 gün içinde ortalama 22-24 derece sıcaklıkta gerçekleşir. Çimlenmeden 7 gün sonra sulamayı yavaş yavaş azaltın. Torf sürekli nemli kalmalı ancak ilk günlerdeki gibi ıslak olmamalıdır. Tüm bu süreçte üretim saksısının gün boyu aydınlık ancak asla doğrudan güneş almayan bir yerde olduğundan emin olun. Çimlenme ertesi çökerten mantar hastalığına karşı torf yüzeyini mantar ilacı ile ilaçlamak sizi fide kaybından koruyacaktır.

Çimlenmeden 14 gün sonra artık yavaş yavaş dengeli bir sıvı gübreyle,  normalin 4-5 katı sulandırarak gübreleme yapmaya başlayın. Bu süreçte daima genç filizleri gözleyin ve hem sulamayı hem de gübrelemeyi kontrol edin. Aşırı sulamadan kaçının ancak susuz da bırakmayın.

5. haftada 18-20 derece gibi daha serin bir ortama taşıyın saksınızı. İlk gelişim döneminde büyüme oldukça yavaştır, sabırlı olun. Özellikle tuberous begonyalar kış aylarında gün ışığı zamanı azalınca otomatikman yumru kök yapmaya başlarlar. Gerekirse günde en az 10 saat ışık almaları için suni aydınlatmalardan faydalanın.

7-8 haftadan itibaren tuberous begonyalar elle alınabilir boya geleceklerdir. Bu aşamada viyol gözlerine dikkatlice alınmalı ve 10 hafta da 10 cm çaplı saksılara geçirilmelidirler.  Begonya sıcaklarda çimlenerek başladığı serüvenine serinde yetiştirilerek devam eder. Baharla birlikte dış mekâna yavaş yavaş alıştırılmalı ve kalıcı yerine tüm don tehlikesinin geçtiği ve havaların artık ısındığı dönemde dikilmelidir.

Bakımı ve diğer bilgiler

Verimli, funda torfu yoğun, gevşek, geçirgenliği yüksek toprakta yetişir. Çiçekli süs bitkileri için satılan hazır torflar yetiştirmek için uygun bir ortam sunar ancak özellikle çiçeklenme dönemlerinde dışarıdan gübreleme isterler.

Yapraklarına su gelmesinden hoşlanmazlar. Mümkün olduğu kadar derinlemesine ve toprak yüzeyinden ya da dipten sulama yapılmalıdır.
ışık çiçekleridir. Bu nedenle iyi ve bol çiçeklenmeleri gün içinde ne kadar uzun süre ışık aldıklarına bağlıdır. Bol ışık sağlıklı begonya demektir. Işığı sevmelerine sağmen doğrudan öğle güneşi görmek istemezler. Bu nedenle sabah ve akşam güneşi görecekleri, gün boyu aydınlık bir yer onları mutlu eder.

Nemli havadan hoşlanırlar. Yağmur suyu canlanmalarına ve güçlenmelerine destek olur. Ancak hastalıklara dikkat etmek gerekir en çok mantar hastalıklarından etkilenirler. Bu nedenle begonya yetiştirirken mutlaka yanınızda bir sprey ve mantar ilacı bulunmasında fayda vardır.

 Begonyalarınızı daha mutlu etmek, çiçekten çıldırtmak mı istiyorsunuz? O zaman akıllı granül gübrelerinizi deneyin. Kısa sürede çiçek renk kalitesinde ve sayısında artış göreceksiniz, üstelik gübrenin yüksek teknoloji sayesinde saksı ya da bahçe toprağınızı da tuzlandırmadan. Akıllı gübreler tek bir uygulamada yıl boyu bitkinin tüm ihtiyacı olan besinleri tam da ihtiyacı olduğu dönemde toprağa saldıklarından biz Zenfide fidanlığımızda satışa hazırladığımız begonyalarımızda mutlaka akıllı gübrelerle topraklarını destekliyoruz.

Nerede yetiştirilir ?

Begonya istisnasız en güzel saksı bitkisidir. Başta saksılar olmak üzere don görmeyen bölgelerde konteyner yetiştiriciliğine de uygundur. Askı sepetlerde sarkan varyeteler kadar dikine boylanan varyetelerde tercih edilebilir.

Ek bilgiler

** sık karşılaşılan soru ve sorunların neden ve çözümleri:

·         Begonyalarınız çimlendikten sonra yan yatmaya başlarlar ise bunun sebebi havadan ve topraktan gelen mantar hastalıkları nedeni iledir. Saksınızı havadar bir yere alıp çökerten hastalığına etkili bir mantar ilacı ile ilaçlama yapmanız tavsiye olunur. Ekim öncesinde mutlaka bu tedbiri almak gerekir ki hastalık nedeni ile çimlenen begonyalarınızı kaybetmeyin.

·         Begonyalarınız çimlendi ancak aşırı uzuyorlar. Bunun sebebi yeterince ışık alamamalarıdır. Bunun sonunda mutlaka yan yatıp kuruyacaklardır. Bunu baştan engellemek için ekim saksınızın günde en az 10 saat aydınlık ve bol ışık alan bir yerde durduğundan emin olun. Filizlerin sürekli aynı yönden ışık almaları zararlıdır. Bu nedenle pencere önü yetiştiricilikte mutlaka zaman zaman saksınızı döndürerek filizin her yönden ışık almasını sağlayın. Pencere önü çoğu kez yeterli ışık sağlamayabilir. Bu durumda üretim saksısı üzerine yapay ışık yerleştirmek ve buradan bitkilerin ışık almasını sağlamak yeterli gelecektir. Pahalı profesyonel lambalara para harcamanıza gerek yoktur. Gün ışığı veren her hangi bir floresan işinizi görecektir.

·         Gübreleme ertesi filizleri kaybettim. Unutmayınız ki aşırı gübreleme ne begonyalarınızı ne de diğer bitkilerinizin gelişimini hızlandırmaz. Her bitkinin doğal bir gelişim süreci vardır. Genç ve erken dönemde gübreleme çok dikkatli ve normalin çok üzerinde seyreltilerek yapılır. Tavsiyemiz dengeli gübreleri prospektüste yazanın 3 katı sulandırarak işe başlamnız ve bitki geliştikçe yavaş yavaş normal değerlere erişmenizdir. 15 günde bir genç filizi besleyebilirsiniz.

·         Tohumlarım çimlenmedi. Begonya tohumları çok küçük olsalarda uygun şartlarda yıllarca (10 yıla kadar ) çimlenme kabiliyetlerini yitirmeden saklanabilirler. Begonya tohumlarının çimlenmemesi tohumun uygun şart ve kurallarda ekilmemesinden kaynaklanır. Genel olarak:

Tohum derine ekilir ise ışık alamaz ve çimlenmez.
Çimlenme dönemine dek yeterince nem alamaz ise çimlenmez.
Çimlenme gerçekleştikten sonra yeterince ışık, nem ve ısı almaz ise siz fark etmeden kuruyabilir ve siz tohumun çimlenmediğini düşünebilirsiniz.
Daha önceden kullanılmış torf ve toprağa ekildiğinde yabancı tohumlar begonyadan önce çimlenebilir ve siz tohumunuzun çimlendiğini göremeyebilirsiniz, zira begonya tohumu çimlendiğinde bir toplu iğne başından biraz daha küçük olacaktır.
Pek çok kişi begonya tohumunun çimlendiğini, yeşeren filizin çok küçük olması nedeni ile göremez ve tohumlarının çimlenmediğini düşünür.
Begonya tohumu yeterli ısı bulamaz ise çimlenemez ve aynı şekilde 30 derecenin üzerinde sıcaklarda çimlenemez.

Tüm bunların ötesinde tüm yazılanlara uygun ekim yapıp, tohumunuz hala çimlenmediyse, mutlaka geriye dönüş yapıp nerede eksik yada hata olduğunu bulmaya çalışınız. Zira begonyaları tohumdan yetiştirmek tecrübe ve uygun ortam isteyen bir iştir ve ufak bir eksiklik çabalarınızın boşa gitmesine sebep olabilir.

Begonya yetiştiriciliği ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu tohum ekiminden önce yöneltirseniz hata oluşmadan yardımcı olma şansımız yükselecektir.

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.   
 Her alışveriş, derlediğimiz hediye tohumlar ilave edilmiş ve zarar görmeyecekleri şekilde paketlenmiş olarak adresinize kargolanır.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen *KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ekim zamanı:Mart, Nisan, Ekim, Kasım, Aralık, Her mevsim, Ocak, Şubat
Dikim yeri:İç mekan, Saksıya uygun
Özelliği:Uzun süre çiçekli, Yaz kış yeşil, Sarkan, Çok yıllık, Çiçek soğanı
İklim ve konumu:Gölge, Güneşli, Sahil kesimi, Yarı gölge, Dona dayanıksız, Sıcağa dayanıklı
Çiçeklenme zamanı:Yaz, Sonbahar, Kış, Yılın büyük kısmı
Çiçek rengi:Kırmızı
Türüne göre:saksı ve çiçek tarhı, Soğanlı bitki
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.