Domates nasıl fidelenir, budanır, yetiştirilir?
Domates Yetiştirme

Domates Yetiştirme

Domates yetiştirirken yeni başlayanların akılda tutması gereken birkaç püf noktası.

-Saksı yetiştiriciliğinde derince bir saksı seçin. Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır. Bu sayede çapalama yapmadan, saksı içinde gerekli gübrelemeyi bitkiye en sağlıklı yolla ulaştırmayı başarır yüksek verim alırsınız. Sezon sonunda saksınız artık toprakla tamamen dolmuş, siz ise bolca domates toplamış olursunuz.

-Domatesler sezon boyunca hastalıklara yakalanabilirler. Çeşitli böcekler daha siz domates almadan çiçeklerin dökülmesine meyvelerin hastalanmasına sebep olurlar. Bunun için dikimden ince ve sonra alacağınız bir kaç tedbir size kolay bir sezon yaşatır.

Ekim toprağınıza bakır ilave edin. Domates yapraklarına da havadan gelen bir çok mantar hastalığı vardır. Bitkinin yeşil kısımları beyaz bazen kurumuş gibi kahverengi izlerle kaplanır. Genelde bu durumla karşılaşmadan önce ve hastalık boyunca mantar ilacı tatbik ederek bitki kurtarılmaya çalışılır. Oysa sağlıklı toprakta gelişen bitkiler hastalıklara karşı dayanıklı olurlar. Bakır ilave etmek için mutlaka ziraatçınıza danışın. Belirtilen oranda toprağa kattığınız bakır sadece domateslerin değil, tüm bitkilerin sağlıklı yetişmesine imkan sağlayan hastalık öncesi aşı gibidir. Bakır değişik isimler altında satılsa da ziraatçilerin tamamında kolaylıkla bulunur. Lütfen yerel ziraatcınıza sorunuz. 
 ( **Tıpkı insanlar için eczanelerde satılan ilaçların, görmeden internet üzerinden satışı yasaksa zirai ilaçların satışıda
 doğrudan insan sağlığını ilgilendirdiğinden ve internet üzerinden satışı suç olduğundan Zengarden websitesinde zirai ilaçlar satışa sunmamaktadır. Bu ilaçların reçeteyle ve yetkili ziraatçılar tarafından elden verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tavsiye istemeyiniz, ilaç talep etmeyiniz. )

Dikim ve bakım, gübreleme:

Domates fidesi toprakla aynı seviyede yandaki fotoğraftaki gibi dikilmelidir. Kök boğazı toprağın çok altında ya da üstünde kalmamalı toprakla aynı seviyede olmalıdır. Tüm mevsimlik sebzelerinizi organik gübrelerle besleyiniz.

Hobi bahçeleri olan müşterilerimizin büyük çoğunluğu mevsimlik sebzelerinde Sıvı Organik Emek gübre ve Organik Toz Kompost gübre kullanarak yüksek verim elde ettiklerini bildirmişlerdir. Her iki gübre birlikte kullanıldıklarında hem hasat edilen bitkiler sağlıklı gelişim göstermiş hem de lezzetlerinden, kokularından hiç kaybetmeden normalde aldıklarının misliyle hasat almışlardır.

Reçete: Çapı 30-40 cm'lik saksılara sezon başında toprağın üst kısmına tepeleme 4-5 yemek kaşığı Toz kompost gübre karıştırın.  Saksınızı her zaman ki gibi derinlemesine sulayın. Saksınızın suyu süzülürken Organik Sıvı Emek gübrenizi şişenin üzerindeki ölçülerde karıştırınız. İster yapraktan isterseniz de topraktan bitkinizin toprağı nemliyken uygulayınız. Bu kadar basit. Sezon ortasında 1 kez daha aynı reçeteyi uygulamak bitkinizi çoşturacaktır. Toz kompost gübreyi sezon boyunca daha fazla kullanmanız fayda getirmeyecektir. Ancak Organik Sıvı gübrenizi ihtiyaç duydukça korkmadan kullanabilirsiniz. Asla bitkinizi yakmayacağı gibi toprağınıza can katacak, yaşam getirecektir.

- Domatese başta beyaz sinek olmak üzere pek çok zararlı musallat olur. Yaprakların bozulmasına bitkinin sağlığını hızla kaybetmesine verim düşüklüğüne neden olurlar. Oysa domatesle birlikte kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir tür Tagetes çiçeği, mucize bir şekilde bu zararlıların domatese gelmesine engel olur.  Tagates - Fransız Marigold ya da Fransız Kadife çiçeği, sadece domatese gelen beyaz sineği engellemez aynı zamanda çiçek saplarını yiyen domates kurdu, salatalık böceği gibi zararlılarıda domatesin yanında salatalıktan da uzak tutar.

İşte gerçek organik tarım denilen, sağlıklı sebze meyve yetiştiriciliği bu şekilde yapılır. Bu sayede zararlı kimyasal ilaçlar kullanmadan, tamamen doğal yollarla tabiatı dengede tutarsınız. Her sezon domates yetiştiricileri düşünülerek sayısız kadife çiçeği tohumu paketliyor ve satışa sunuyoruz. Domatesinizi fidelerken bu mucize bitkiyi de birlikte fidelemeyi ihmal etmeyin. Birlikte dikin, ilaçsız sağlıklı domatesler tüketin. Siparişinize bu mucize bitkiyi eklemek için lütfen  resmine tıklayınız. Sizi kadife çiçeklerinin satış sayfasına yönlendirecektir.

- Yeni başlayanlara tavsiye ilk sezon oturak tipi çalı formlu oturak domateslerle ya da saksı tipi domateslerle başlamanız. Satış sayfalarında her domatesin hangi tip olduğu belirtilmiştir. Sırık tipi domates yetiştirirken de küçük bir püf noktası size bolca domates kazandıracaktır. Oturak tipi domatesler daha az bakım ve budama isterken sırık tipi domatesleri budama ile verimli hale getirirsiniz.

Budamanın başında Koltuk alma tabir edilen ve domates vermeyen kör sürgünleri , daha gelişmeden hemen tespit edip , tazeyken bitkiden uzaklaştırma gelir. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi bu kör sürgünler, domatesin ana gövdesinden çıkan yaprakla, yaprak sapının gövdeye birleştiği aradan çıkarlar. Bu şekilde çıktığını gördüğünüz sürgünleri büyümeden hemen budayın. Erken budarsanız yara çabuk iyileşecek, bitki hastalık kapmayacaktır.

Sezon sonuna doğru artık bitki tamamen geliştiğinde bu kez ana gövdenin en uç noktasını budayın ve tüm gücün domateslere gitmesini sağlayın.

Sezon boyunca toprağa yakın yapraklar zaman içinde sararacak solacaktır. Bu tamamen normaldir. Bu yapraklar kurudukça ve soldukça toplayın ve bitkiden uzaklaştırın. Bitki hem görsel olarak temiz ve sağlıklı gözükecek hem de hastalıklara yuva olan ölü yapraklardan kurtulmuş olacaksınız.

Bol bereketli bir sezon dileği ile.

zengarden ev ve bahçe

IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.