Çemenotu tohumu şifalı çemen otu fenugreek seeds
Fiyat : 3,31 TL + KDV
Fiyat :
3,90 TL
: 3,90 TL
:
Adet :
Kategori : Diğer, Şifalı ot ve aromatik bitki tohumu
Marka : zengarden
Stok Kodu : 853 HERB
0,47 TL den başlayan taksitlerle!!

Çemenotu tohumu

trigonella foenum - graecum fenugreek

taze olarak da tüketilebilen
şifalı çemenotu
pakette ort. 100 tohum

Şifalı çemen otu tohumu. Taze yaprakları salata, et, çorba ve pek çok yemekte baharat olarak kullanılır. Tohumlarının öğütülmesi ile elde edilen toz çemen yapımında kullanılır. Taze yaprakları tohumları kadar kokulu olmadıkları halde baharlı tatları ile oldukça lezzetlidirler. İçinde barındırdığı uçucu şifalı yağlar sayesinde yemeklere lezzet katarlar ve örneğin bir et yemeğine katılmışlarsa etin tadını ön plana çıkartırlar.

Orta Doğu mutfağının binlerce yıllık mutfak kültürünün değişmez bitkisi olan çemen otu, aromatik yaprakları, sarı krem bezelye çiçeğine benzeyen zarif çiçekleri ile dikine boylanan bir bitki olup, artık bunu da yetiştirmem diyen hobi bahçecilerinin baharat bahçelerine eklemekten geri duramayacakları eşsiz bir bitki.

Püf noktası: Fesleğen, reyhan, kekik gibi otları bozulmadan en sağlıklı ve kolay kurutma yolu, havadar bir yerde, topladığınız fesleğen dallarını dibinden sıkıca bir iple bağlayıp, baş aşağı asın. 1 hafta içinde kuruyan fesleğenlerinizi toplayıp, elinizle ezerek yada hava almayan bir cam kapta uzun süre kokusunu ve tadını kaybetmeden muhafaza edebilirsiniz.

geleneksel-tohum

Tohum ekimi

Şubat, Mart, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ekim yapabilirsiniz.

Nasıl çimlendirilir ?

Ekmeden önce tohumları, bir parça nemli kağıt havlu ya da nemli tülbent içine koyun. Bu halde büyükçe bir buzdolabı poşetinin içine yerleştirin ve hava almadığından emin olduğunuzda soğuk uygulama için bu halde buzdolabının alt raflarından birine yerleştirin. Buzdolabında 5-7 gün tuttuktan sonra doğrudan ekimini gerçekleştirin.

Tohumları toprağı iyi hazırlanmış, yabancı tohum ve hastalık bulunmayan ekim tarhlarına, tohum kalınlığının 3 katı derine ekin. Sulayın. Çimlenme 18-22 derecede nemli toprakta gerçekleşir. Tohumları çimlenene dek toprağın nemli kalmasını isterler. Gerekirse çimlenme gerçekleşene dek saksının üstünü ışık geçiren bir naylonla kapatabilirsiniz. Bu halde aydınlık, doğrudan öğle güneşi almayan sıcak bir yere saksınızı yerleştirin. Çimlenme gerçekleşene dek her gün naylonu açarak havalandırın ve toprağın nemini elinizle kontrol edin. Çimlenme gerçekleşip ilk filizler gözükür gözükmez naylonu kaldırın. Çimlenme uygun koşullarda 14-21 gün içinde gerçekleşir.

Bakımı ve diğer bilgiler

Bol güneş ışığı alan güney cephede yetiştiriniz. Kokusu ile yaprak bitlerini ve pek çok zararlıyı uzak tutar. Toprağın üstü kurumaya başladığında sulama yaparsanız mutlu olacaktır. Azot değeri yüksek yavaş yarayışlı kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve organik gübrelerle desteklenen toprakta bol hasat verir. Yetiştiriciliğinde ışık ve sıcaklık çok etkilidir. Yaprakların sağlıklı gelişmesi ve tadını, baharını alması için her gün düzenli uzun saatler boyunca güneş görmeleri gerekir.

Geleneksel olan bu bitki tohumlarından yetiştireceğiniz birkaç kökü sezon sonuna doğru çiçeğe kaçması için bırakın. Çiçeklenen bitki kısa sürede arı ve kelebeklerce polenlenecek, takip eden ay ise oluşacak tohum keselerinden, aynı kalitede bitki yetiştireceğiniz tohumlar alacaksınız.

Nerede yetiştirilir ?

Bahçe ve tarla yetiştiriciliğine uygun.

Diğer

Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız.

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.   
Tohumla birlikte size ücretsiz olarak ayrıntılı Türkçe yetiştirme ve detaylı tohumdan çimlendirme bilgileri gönderilecektir. Her alışveriş, derlediğimiz hediye tohumlar ilave edilmiş ve zarar görmeyecekleri şekilde paketlenmiş olarak adresinize kargolanır.
Satın aldığınız ürünlerin detaylı kargo bilgileri için lütfen *KARGO * sayfamızı ziyaret ediniz.
Ekim zamanı:Şubat, Mart, Eylül, Ekim, Kasım
Yetiştirme yeri:Bahçe
Özelliklerine göre:Şifalı, Aromatik baharat, Geleneksel tohum
Türüne göre:Aromatik Baharat
Hasat sezonu:Yaz aylarında hasat, İlkbaharda hasat
Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 1
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.